ניתוחי חניכיים

ניתוחי חניכיים

ישנם מצבים שונים שגורמים לכך שאנשים נזקקים לניתוחי חניכיים. חלקם נמצאים באחריות המטופל למצב ההיגיינה של שיניו וחניכיו וחלקם מולדים ובעייתיים בגלל פגמים שונים שיש לתקן. הניתוחים נעשים כדי לתקן את הנזק שנגרם לחניכיים וכדי למנוע הידרדרות נוספת. בדרך כלל, טיפולי שיניים שגרתיים ומעקב אחר מצב החניכיים יכולים למנוע ניתוחי חניכיים בזמן. כשמזניחים את המצב יכולים להגיע למצב של חניכיים נסוגות וכיסי זיהומים שפוגעים בהן ולכן נדרש ניתוח תיקון. להלן כל מה שצריך לדעת על ניתוחים אלה.

למה זה קורה?

מחלות חניכיים שונות יכולות להיגרם כתוצאה מזיהומים או בעיות שונות ולגרום לנסיגתן באופן נקודתי או לאורכן, או לכיסי חניכיים שבהם מצטברים זיהומים שגורמים לריח רע שאי אפשר להיפטר ממנו בצחצוח רגיל או בניקוי אבנית, או דימומים מתמשכים מהחניכיים בזמן צחצוח או אכילה ולרגישות כוללת בשיניים למצבים שונים שגורמים אי נוחות וכאב. כמעט בכל מצבים אלה אפשר לראות שיש אפשרות למנוע הידרדרות זאת ולכן מומלץ לא להזניח את הביקור התקופתי שמאתר את המצב בזמן ומונע את ההחמרה. זה נכון במיוחד במצבים של זיהום שאפשר לטפל בו בעזרת אנטיביוטיקה וחוט דנטלי שמטפל בכל הכיסים הזעירים.

מצב של הזנחת חניכיים

הזנחת חניכיים מחמירה את הזיהומים וגורמת לכך שהן נסוגות וכך נחשף בסיס השן ועלול אפילו לערער את אחיזתה בעצם. זיהום כזה עלול לגרום למצבים שונים בחומרתם מריח רע ואי נעימות ועד דלקות כרוניות שגורמות בסופו של דבר לאובדן השיניים. במצב חמור יותר הזיהום נודד דרך מערכת העיכול ומערכת כלי הדם פנימה לעבר הלב ולמוח וגורם לבעיות בריאות פנימיות נוספות ולאו דווקא בשיניים ובפה. זה הפלאק המפורסם שנודד דרך הדם פנימה והורס רקמות גם בחניכיים וגורם להתרופפות שיניים.

מה עושים בניתוח?

הניתוח מיועד לסגירה וצמצום כיסים הזיהום שנוצרו בגלל הדלקות הרבות ונסיגת החניכיים. זה דורש ניקוי של המוגלה וכיסי החיידקים והזיהום וגם מחייב שיתוף פעולה של המטופל בצחצוח נכון ולא תוקפני כדי לא להחמיר את המצב. כל חשיפה של שורשי השיניים כתוצאה מהנסיגה גורם לרגישות רבה בשן החשופה. הניוח מיועד לכסות אותה שוב ולפתור את הבעיה. בניתוח זה שעוברים בהרדמה מקומית מרחיקים את הרקמה מהשן ובודקים את מצב הכיס. מנקים ומטפלים בדלקת ובמצב הפלאק והמשקעים והאבנית שיש שם כדי שהחניכיים יוכלו שוב להיצמד לשן. כלומר, עוזרים לחניכיים להחלים ולהבריא ומסלקים את המכשולים והזיהומים שמונעים מהן זאת.

סגירת הכיסים

אם מצב השן והחניכיים שמתגלה מחייב גם טיפול בעצם המתפוררת או בשן שהולכת ומתרופפת, קובעים טיפולים נוספים שמיועדים לכך. זה מחייב השתלת רקמת עצם או רקמת חניכיים כדי לשקם. אחר כך תופרים את החניכיים שהרופא קירב לשיניים כדי לסגור אותן. בתהליך ההחלמה יש כאבים והגבלות מסוימות ולאחר מכן יש להישמע להנחיות רופא ולשמור על היגיינה מוקפדת אפילו יותר.

הפוסט בשיתוף סביון מדיקל סנטר מרפאת אסתטיקה דנטלית בראשון לציון. למידע נוסף בקרו באתר או חייגו 077-997-5999